Jak się rodziła myśl o utworzeniu Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Starachowicach?

Najbardziej wiarygodnie i obiektywnie należy stwierdzić, że kiełkowała ona w kilku środowiskach: w Towarzystwie Przyjaciół Starachowic, w Świętokrzyskim UTW w Kielcach i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Starachowicach.

Pierwsza propozycja utworzenia UTW w naszym mieście padła na zebraniu TPS-u z ust  Jadwigi Cwaliny-Krajewskiej już w 2004r., która znała działalność UTW w Płocku, ale wówczas nie podjęto tej inicjatywy, gdyż nie było sprzyjających okoliczności.
Dopiero w roku 2005/06 kiedy w II  LO na ul. Szkolnej w Starachowicach utworzono Wydział  Zaoczny Wyższej Szkoły Finansów i Informatyki z Łodzi im. Jerzego Chechlińskiego zaistniała potencjalna szansa realizacji dalszych starań  o utworzenie UTW. Jednocześnie o utworzenie filii Świętokrzyskiego UTW w Starachowicach zabiegała  w 2007r.  Krystyna Kunderak – ówczesna wiceprezes Świętokrzyskiego UTW oraz długoletni pracownik Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach. W marcu 2007roku zaangażowała w to przedsięwzięcie koleżankę po fachu Annę Gębską – dyr. MBP im. A. Dygasińskiego w Starachowicach, która podjęła temat i wówczas wszystko potoczyło się błyskawicznie.
Na początku maja 2007 r. wspólnie z  K. Kunderak umówiły się na spotkanie z rektorem WSFiI – prof. Jerzym Rutkowskim w II LO, gdzie mieścił się Wydział Zamiejscowy tejże uczelni. Tam spotkały prezesa TPS – Józefa Kowalskiego i Alicję Zanijat – członka Zarządu TPS (oni byli  również inicjatorami powstania Wydziału Zamiejscowego  tej wyższej uczelni w Starachowicach).
To szacowne gremium zadecydowało o tym, że WSFiI z Łodzi obejmie patronatem naukowym tworzący się w naszym grodzie nad Kamienną UTW. Dalsze działania podejmuje dyr. MBP – Anna Gębska, która po otrzymaniu akceptacji ówczesnej Wiceprezydent  Miasta Starachowice – Wandy Balcerzak-Judasz wysłała ogłoszenia do lokalnej prasy oraz do filii MBP z informacją i zaproszeniem wszystkich osób zainteresowanych utworzeniem UTW w naszym mieście.

      Pierwsze spotkanie starachowickich seniorów poszukujących wiedzy i mających stale żywą potrzebę poznawania świata i ludzi – przygotowała MBP. Odbyło się ono 14 czerwca 2007r. w Czytelni MBP na ul. Kochanowskiego 5. Zainteresowanie okazało się nadspodziewanie duże, bowiem przybyło ponad 50 osób. Pokazało to, że liczna grupa seniorów, chce aktywnie uczestniczyć w życiu lokalnej społeczności.
Spotkanie  prowadziła Krystyna Kunderak, która omówiła cele i zasady tworzenia UTW. Na tym historycznym spotkaniu została powołana grupa inicjatywna składająca się z 15 osób, która następnie zainicjowała utworzenie Stowarzyszenia  UTW. W skład jego weszli: Maria Magdalena Łodej, Jadwiga Cwalina - Krajewska, Alicja Zanijat, Stanisław Walkiewicz, Adam Cieślik, Wiesław Góralska – Paluch (to członkowie TPS-u) oraz Lucjana Elżbieta Nowak, Maria Duda, Kazimierz Graba, Barbara Dobrowolska, Maria Kruszewska, Wiesława Pawelec, Ewa Miernik, Izabela Haczyk – Ćwik.
Dyrektor MBP zapewniła pomoc i pomieszczenia na działalność UTW. Sala Wystaw MBP przez długi czas była miejscem spotkań pierwszego Zarządu UTW, który nie szczędząc swojego czasu i poniesionych kosztów z ogromnym zaangażowaniem rozpoczął starania o prawną działalność UTW. Krystyna Kunderak znowu udzieliła pomocy – tym razem w opracowaniu Statutu i złożeniu wniosku do Sądu Rejonowego w Kielcach o rejestrację  w Krajowym Rejestrze Sądowym, co nastąpiło dnia 7 XI 2007r.
Jednocześnie trwały prace związane z rozpoczęciem pierwszego roku akademickiego 2007/08. W związku z tym poszukiwano kadry dydaktycznej, w skład której weszli prowadzący sekcje przedmiotowe oraz kadry naukowej- wykładowców wyższych uczelni, którzy mieli prowadzić wykłady ogólne dla słuchaczy z różnych dziedzin wiedzy. Następnie przygotowano tygodniowy rozkład zajęć, harmonogram wykładów i biuletyn informacyjny dla studentów. Trwał również nabór słuchaczy – deklaracje wstąpienia do UTW złożyło ok. 80 osób, a pod koniec roku było ich 150. Już na tym etapie działalności można było stwierdzić, że inicjatywa założenia naszego Uniwersytetu była bardzo potrzebna w środowisku lokalnym.

Uroczysta inauguracja I roku akademickiego 2007/08 odbyła się 10 XI 2007r.
Sala „Olimpia” przy Urzędzie Miasta w Starachowicach wypełniona była po brzegi. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością: prof. Jerzy Rutkowski – rektor WSF i  poseł na Sejm RP – Krzysztof Lipiec, przedstawiciele władz miasta i powiatu, prezes TPS – Józef Kowalski, dyrektor MBP – Anna Gębska, wiceprezes Świętokrzyskiego UTW – Krystyna Kunderak.
W naszych pięknych Starachowicach zabrzmiał hymn studentów „Gaudeamus igitur” w wykonaniu Chóru Nauczycielskiego „Concentus” pod kierunkiem dyrygent Magdaleny Mrózek. Były oficjalne wystąpienia i wykład inauguracyjny dr nauk medycznych – Tadeusza Pietrasa z Łodzi na temat szczęśliwego starzenia się. Zapanowała ogólna radość i wzruszenie – mamy wyższą szkołę dla seniorów – Uniwersytet Trzeciego Wieku! Są studenci zafascynowani ideą humanizmu, przyjaźni, wiedzą różnorodnych dziedzin, dotąd nie zgłębionych.

        Minęło pięć lat działalności UTW w Starachowicach. Postanowiliśmy sporządzić historyczny dokument – KALENDARIUM – tu zapiszemy wszystko, co naszym zdaniem należy ocalić od zapomnienia, zachować i przekazać do realizacji tym, którzy przyjdą po nas, naszym dzieciom, wnukom…

       SZANOWNYCH CZYTELNIKÓW zapraszamy do lektury naszej pasjonującej historii.

Zespół redakcyjny