Sprawozdanie z działalności merytorycznej Uniwersytetu Trzeciego Wieku
w Starachowicach w 2020 roku.
Rok 2020 był rokiem szczególnym w działalności Uniwersytetu Trzeciego Wieku ale również w życiu całego kraju – to rok pandemii Covid-19.
04.01. - uczestniczyliśmy w projekcji filmu „ Aleksander Newski”.
12.01. - wzięliśmy udział w Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy”, który odbył się w Starachowickim Centrum Kultury. Tradycyjnie nasi Słuchacze przygotowali wypieki, samodzielnie wykonane przedmioty rękodzieła artystycznego oraz dostarczyli przedmioty na aukcję. UTW zajęło trzecie miejsce w Starachowicach pod kątem zebranych funduszy.
16.01. – uczestniczyliśmy w spotkaniu Noworocznym w ZSZ, który uświetnił występ zespołu „ Srebrne Nuty”, oraz wiersze w wykonaniu naszych Słuchaczy.
16.01. - odbył się wykład dr Krzysztofa Gębury – „Dziedzictwo kulturowe kresów”.
21.01. – odbyło się spotkanie z autorami książki „Słowa jak kamienie – mowa nienawiści – kłamstwa i agresja w sieci.”
24.01. – wyjechaliśmy do Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach na zajęcia w pracowni chemicznej w ramach projektu „ Aktywny Senior”.
25.01. – spacer edukacyjny pt. "Od Wierzbnika do Starachowic” poprowadził Paweł Kołodziejski.
01.02. – wzięliśmy udział w projekcji filmu „Pancernik Potiomkin”
11.02. – rozpoczęły się zajęcia w ramach projektu „Aktywny senior”- moduł III – Ze sztuką na ty oraz IV moduł- Chodzi o to aby język giętki powiedział wszystko co pomyśli głowa.
14.02. - uczestniczyliśmy w zabawie Walentynkowej w Starachowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej.
14. 02. - odbył się wykład Joanny Adamczyk Dziubińskiej pt. "Dubaj naj..naj..”
16.02. - wyjechaliśmy na spektakl teatralny do Radomia pt. „ Ryzykowna forsa”
17.02. - odbył się spacer edukacyjny wokół zalewu w Wąchocku zakończony ogniskiem integracyjnym,
05.03. – odbyły się uroczyste obchody „ Dnia Kobiet” w Starachowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej.
07. 03. - Spacer edukacyjny z Elżbietą Durlej śladami „ Historia getta żydowskiego”
07.03 – uczestniczyliśmy w projekcji filmu „ Rozkoszne gościnności”
Od. 12.03. zajęcia w UTW zostały zawieszone z powodu panującej pandemii Covid -19.
Sekcja języka niemieckiego kontynuowała zajęcia on-line przy pomocy różnych komunikatorów, zaplanowany program edukacyjny został zrealizowany.
Ponieważ ferie zimowe trwały do 27 lutego dlatego pozostałe sekcje spotkały się 1 lub 2 krotnie i nie zrealizowały programu.
08.05. - z okazji Dnia Bibliotekarza sekcja literacka i poetycka przekazały bibliotece życzenia i dedykację pt. „Nocne rodzeństwa rozmowy”.
02.06. - wzięliśmy udział w akcji sprzątania terenu wokół zbiornika wodnego Piachy
- od 03.06. ruszyły zajęcia ruchowe jogi i zumby początkowo prowadzone na terenie boiska przy ul. Glinianej, które były kontynuowane w okresie wakacyjnym.
26.06 – odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawcze UTW.
27.06. – na zakończenie roku odbył się spacer wokół Starachowic zakończony ogniskiem w Parowozowni.
Ponieważ w roku akademickim 2019/ 2020 większość zajęć nie mogła się odbyć, dlatego w wakacje, w okresie zniesionych obostrzeń i przy zachowaniu bezpieczeństwa sanitarnego kontynuowaliśmy zajęcia w terenie.
14.07. – zorganizowaliśmy wspólnie z Nadleśnictwem Starachowice wyjazd do Leśniczówki „ Klepacze” połączony ze spacerem po lesie i ogniskiem.
21. 07. - pojechaliśmy na wycieczkę do Centrum Edukacji Przyrodniczej i Arboretum w Marculach.
- w okresie wakacji członkowie sekcji edukacji obywatelskiej spotykali się w każdy poniedziałek w Społecznościowym Ogrodzie UTW.
13.08. - odbył się spacer edukacyjny prowadzony przez Tomasza Cygana do "Cygańskiej Kapy".
24.08. w ramach projektu grupa Słuchaczy UTW wyjechała do UJK w Kielcach na zajęcia warsztatowe pt. „Czas zatrzymany w obiektywie”.
06. 09. – Przedstawiciele Samorządu Studenckiego UTW złożyli kwiaty pod pomnikiem Obrońców Starachowic.
10. 09. - odbył się spacer organizowany przez członków koła PTTK przy UTW do miejsc upamiętniających Powstanie Styczniowe w Budach Brodzkich i Młynku. Wędrówkę poprowadził Tomasz Cygan.
Od. 15. 09. kontynuowaliśmy zajęcia w ramach projektu „ Aktywny Senior.
Zostały zrealizowane 3 moduły: „Ze sztuką na ty” – uczestniczyło w nim 26 osób, „Chodzi o to aby język giętki wypowiedział wszystko co pomyśli głowa” – udział wzięło 20 osób oraz moduł „Cudze chwalicie swego nie znacie” – uczestniczyło w nim 26 osób.
18.09. - w ramach obchodów Dnia Seniora grupa 20 Słuchaczy uczestniczyła w spacerze z kijkami nordic walking do Willi Rosochacz.
19.09. – w ramach akcji „Sprzątanie świata” uczestniczyliśmy w porządkowaniu terenu wokół zbiornika wodnego „ Piachy”. Na miejscu zbiórki powitał nas i podziękował za udział Prezydent Starachowic Marek Materek. Akcja sprzątania zakończyła się wspólnym ogniskiem.
21.09. wzięliśmy udział w akcji sadzenia lasu zorganizowanej przez Nadleśnictwo Starachowice.
23.09. - odbyło się Nadzwyczajne Walne Zebranie Członków UTW, na którym zatwierdziliśmy nowy Statut oraz wysokość składki członkowskiej.
26.09. - Słuchacze UTW wzięli udział w zajęciach warsztatowych i wykładzie Wioletty Sobieraj w ramach projektu „ Mnisi i Cystersi”, który odbył się w Opactwie Cystersów w Wąchocku.
03.10. – w ramach projektu „ Aktywny Senior” odbył się rajd Nordic Walking zakończony obiadem w Willi Rosochacz.
05.10. – odbyła w Starostwie Powiatowym w Starachowicach uroczysta inauguracja Roku Akademickiego 2020/2021.
13.10. - odbył się w ramach sekcji literackiej w Miejskiej Bibliotece wykład o twórczości Leopolda Tyrmanda przeprowadzony przez pracownika UJK w Kielcach.
14.10. – 30 członków UTW pojechało na wycieczkę do Wiślicy, która była dofinansowana z projektu przez Starostwo Powiatowe w Starachowicach. Przewodnikiem wycieczki była Elżbieta Durlej.
16.10. – wzięliśmy udział w wernisażu wystawy w Muzeum Przyrody i Techniki pt"Przemysł domowy-zabytkowe sztućce i zastawy stołowe".
19.10. – odbył się wykład Zbigniewa Kopańskiego Pt. Historia Starachowic w starej fotografii
Od 24.10. – z powodu zwiększonej ilości zachorowań i wprowadzenia w całym kraju czerwonej strefy,zajęcia w UTW zostały zawieszone do odwołania.
Zajęcia on-line prowadzone były przez sekcję:
1.-języka niemieckiego,która pracowała on-line w 2 grupach.Łącznie odbyło się 30 godzin zajęć,z których korzystało 20 Słuchaczy.Modyfikowany plan został zrealizowany.
2.-sekcja psychologiczna kontynuowała zajęcia poprzez wysyłanie do Słuchaczy treści skanowanych artykułów,dyskusje on-line i telefoniczne rozmowy dające wsparcie w trudnych chwilach i podtrzymujące więzi.Z tej formy zajęć korzystało 21 Słuchaczy.Tematy artykułów dotyczyły sposobów radzenia sobie ze stresem oraz z lękiem spowodowanym pandemią.Poruszały problemy osobowości ,wartości przyjazni oraz kontaktów społecznych.
3.-sekcja języka rosyjskiego prowadziła zajęcia on-line w 3 grupach. Z zajęć korzystało 15 Słuchaczy .Plan pracy został częściowo zrealizowany.
4.-sekcja poetycka "Feniks"-pracowała zdalnie ,zebrano materiały pamiątkowe ,zdjęcia i wykonano "Pamiątkową Księgę grupy poetyckiej Feniks"obejmującą lata 2012-2020.Księga krążyła od poety do poety była przez Słuchaczy uzupełniana. Sekcja wysłała 2 prace literackie na konkurs z okazji 50- lecia Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach pt. „ Pieśni i fraszki – słowne igraszki”. Barbara Gos i Lucjana Elżbieta Nowak otrzymały dyplomy od Rektora UJK za uczestnictwo w konkursie.
Pozostałe sekcje w II semestrze zawiesiły swoją działalność z powodu panującej pandemii Covid-19.
Opracowała:
Wiceprezes Zarządu Anna Tokarska.