Kategoria: PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY z NMF 2014-2021

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Starachowicach realizuje projekt pn. „Kierunek Przyszłość – Starachowicki Program Rozwoju Lokalnego”  finansowany z Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021 (85%) i Budżetu Państwa (15%) w ramach Programu Rozwój Lokalny.

DOBRE PRAKTYKI

Dobrymi praktykami w zakresie realizowanych działań projektowych są:

– włączenie czynne uczniów ZSZ Nr 1 do prac organizacyjnych związanych z tworzeniem EKO – szkoły zielonego centrum aktywności lokalnej przez słuchaczy UTW w Starachowicach,

– efektywność współpracy międzypokoleniowej, wymiana i wykorzystanie praktycznych doświadczeń seniorów i zapału twórczego młodzieży oraz zwiększenie ich umiejętności praktycznych.

– podpisanie umowy partnerskiej z Dyrekcją Szkoły Podstawowej Nr 11 w której działa Eko-szkoła w ramach której będziemy dzielić się efektami realizowanego projektu, a tym samym promować rezultaty projektu wśród młodzieży.

– spotkania edukacyjne seniorów nt. ekologii i sposobu upraw ekologicznych ziół z dziećmi ze Szkolnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego

PROMOCJA

Na stronie https://utw.starachowice.pl i jako posty na FB w witrynie Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Starachowicach zamieszczono foto relacje dokumentujące realizację Umowy Partnerstwa Krajowego związaną z realizacją projektu pn. Kierunek Przyszłość – Starachowicki Program Rozwoju Lokalnego (zwanego dalej: Projektem) finansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021.

16.05.23 -Spotkanie sekcji EKO – OGRÓD z uczniami Szkoły Podstawowejnr.10 klasa integracyjna.

Wykład Stanisława Prokopiuka – temat”Jadalne dzikie rośliny lecznicze”( mniszek lekarski i pokrzywa).

9.05.23-Kolejne spotkanie sekcji Eko -Ogród. Dzisiejszy temat Ekologiczna uprawa warzyw w terenie. Praktyczny pokaz tych upraw w gospodarstwie Mieczysława Maciąga.

2maja – tak pracuje grupa z sekcji Eko -Ogród na działce ekologicznej UTW.

25.04 – spotkanie sekcji Eko -Ogród. Dziś nasz kolega Mieczysław Maciąg opowiadał nam o ekologicznym nawożeniu upraw. Temat bardzo interesujący i dyskusyjny. Za tak wspaniały i ciekawy wykład dziękujemy. Oczekujemy następnych pogadanek związanych z ekologicznymi uprawami.

18.04.23– kolejne spotkanie słuchaczy sekcji Eko -Ogród. Omawiany był temat ,,Dobre i złe sąsiedztwo ziół „. Wykład ten poprowadził kol Stanisław Prokopiuk. Dowiedzieliśmy się dużo nowinek:

– to, że zioła nie lubią ziemi nawożonej i wilgotnej,

– pokrzywa i miętą odstraszają mrówki,

– koper nie lubi sąsiedztwa bazylii a ozdobą kopru jest nagietek i nasturcja chroniąc go jednocześnie od mszyc,

– macierzanka odstrasza ślimaki,

– mięta,bazylia geranium odstraszają kleszcze.

Dziko rosnące ( pokrzywa,mniszek) stymulują wzrost innych roślin i chronią przed chorobami. Wydzielają olejki eteryczne które pełnią rolę antybiotyków.

Dziękujemy Stanisławowi za bardzo interesujący wykład.

01.01.2023 – 31.03.2023-FOTORELACJE  Z ZAJĘĆ.

28.03 -na dzisiejszym spotkaniu Słuchaczy sekcji Eko -Ogród profesjonalny wykład prowadziła p.Krystyna Dutkiewicz. Temat wykładu to sposoby zapylania roślin. Dowiedzieliśmy się dużo ciekawostek z tej dziedziny. Między innymi o owadopylności i jakie rośliny sadzić w ogrodzie dla dzikich pszczół.To wykorzystamy przy urządzaniu naszego ogrodu społecznościowego przy UTW jak i na swoich działkach.Dziękujemy za tak wspaniały wykład.

21 marca spotkanie sekcji Eko -Ogród poprowadził prezes UTW Jerzy Krawczyk.Zaczął od historii tworzenia ogrodu społecznościowego na terenie ogródków działkowych przy ul Martenowskiej. Piękne to były czasy – urządzaliśmy ogród 100m kw. Rosły tam drzewa owocowe ( wiśnia, jabłoń, orzech) i krzewy porzeczki czarnej. Po roku od założenia ogrodu ziołowego wygraliśmy konkurs ,, Ziemia i Ludzie ” zajmując I miejsce w kraju. Nawet była u nas telewizja. W tym miejscu były regularne spotkania związane z pielęgnacją ogrodu i latem w cieniu drzew można było posiedzieć przy naparach ziołowych,herbatce i ciastach domowych. Po 3 latach rezygnujemy z działki pisząc projekt norweski Eko- Szkoła – Zielone Centrum Aktywności Lokalnej i dostajemy pieniądze i dużą działkę 550m kw. na 10lat przy naszej siedzibie na urządzenie ogrodu. Teraz już z doświadczeniem mamy piękne plany do realizacji. Tematem wiodącym dzisiejszego spotkania była ” Bazylia i jej właściwości”. Usłyszeliśmy dużo o zdrowotnych walorach bazylii i jej uprawie. Dzisiejsze spotkanie było bardzo ciekawe i urozmaicone. Dziękujemy za ten wspaniały wykład.

14 marca kolejne spotkanie grupy EKO-OGRÓD.Dzisiejszy wykład to Aromaterapia który poprowadził kol. Stanisław.Wyjasnił nam co to jest aromaterapia,jej zastosowanie i jak się ją przeprowadza. Na ten temat wypowiedziała się też córka Stanisława p.Monika wraz z p. Piotrem. Wyjaśnili nam jak dobierać produkty aby osiągnąć cel zdrowotny. Zajmują się oni zawodowo medycyną naturalną. Na dzisiejsze spotkanie przybyła też młodzież z zaprzyjaźnionego SOSW(Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy)w Starachowicach. Z wielkim zainteresowaniem uczestniczyli w tym wykładzie. Dziękujemy za wspaniały wykład.

28luty – kolejne spotkanie sekcji Eko -Ogród. Wykład prowadził kol. Stanisław Prokopiuk. Temat wykładu „Allelopatia w ogrodzie” –

jest to oddziaływanie roślin na siebie zarówno pozytywne jak i negatywne. Sąsiedztwo roślin jest bardzo ważne co się odbija że rośliny są zdrowe, smaczniejsze równo dojrzewają lub w przypadku niekorzystnym mogą nawet nie wyrosnąć.

Tak np. pomidor lubi towarzystwo bazylii, marchew dobrze znosi sąsiedztwo cebuli i czosnku. Nie można sadzić czosnku przy fasoli. Pod dębem lub orzechem nic nie chce rosnąć itd. Temat bardzo obszerny i interesujący przedstawiony przez kol. Stanisława przerodził się w ożywioną dyskusję. Uczestnicy dzisiejszego spotkania dziękują za wspaniały przekaz. Do zobaczenia za tydzień.

17 stycznia kolejne spotkanie sekcji Eko -Ogród. Dziś zajęcia prowadził kol. Mieczysław Maciąg omawiając temat „Sposoby upraw ekologicznych”. Temat bardzo ciekawy i dyskusyjny. 10 Słuchaczy wzięło udział w tym spotkaniu dziękując za pięknie poprowadzony wykład.

1O. O1.23 – ZAJECIA SEKCJI  EKO – OGRÓD -uczestniczy  12  słuchaczy  UTW.

Wysłuchaliśmy ciekawego wykładu na temat ,,Co to jest ekologia”.Te zajęcia poprowadził uczestnik sekcji Eko – Ogród kol.Stanisław Prokopiuk. Dowiedzieliśmy się czym zajmuje ekologia i ekolog, że pierwszym ekologiem był Arystoteles a patronem ekologii jest św. Franciszek z Asyżu.Kolega ten wykład poprowadził w bardzo ciekawy sposób zachęcając nas do ochrony środowiska. Człowiek żyje dzięki zasobom przyrody, więc mamy o co dbać i walczyć. Na ten temat była też ożywiona dyskusja za co dziękujemy i oczekujemy następnych wykładów. Zapraszamy za tydzień na następne też interesujące spotkanie.

6 PAŹDZIERNIKA 2022r

uczestniczyliśmy w Pikniku Ekologicznym organizowanym przez Szkolę Podstawową nr.11 w Starachowicach. Nasze UTW zaprezentowało stoisko z ziołami, sokami i naparami ziołowymi promując jednocześnie realizowany projekt. Prezes UTW podpisał umowę partnerską z Dyrekcją Sz.P.Nr.11w której funkcjonuje Eko – Szkoła.

4 PAŹDZIERNIKA 2022r

Wtorek – kolejne zajęcia młodzieży z Zespołu Szkół Zawodowych Nr1 współdziałanie z Grupą Słuchaczy UTW przy urządzaniu ogrodu ekologicznego. Dziś dołączyli do nas goście tj. Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek i Wiceprezydent Marcin Gołębiowski- posadzili na naszej działce sadzonki trawy ozdobnej i rozchodnika. Oto fotorelacja.

27 września 

Kolejne prace na działce ekologicznej młodzieży z Zespołu Szkół Zawodowych nr.1 o profilu architekt krajobrazu z grupą Słuchaczy UTW – fotorelacja.

 20 i 23 września 2022r

Grupa Słuchaczy UTW pracuje przy tworzeniu ogrodu ekologicznego z projektu EKO – SZKOŁA – ZIELONE CENTRUM AKTYWNOSCI LOKALNEJ razem z grupą młodzieży z Zespołu Szkół Zawodowych nr.1 w ramach współpracy międzypokoleniowej. 

2 września.

To dzisiejsze spotkanie przy tworzonym ogrodzie UTW przypomina poniedziałkowe spotkania w naszym ogrodzie społecznościowym. Była degustacja naparów z różnych ziół i omawianie ich zdrowotnych właściwości. Zapraszamy na kolejne spotkanie.

 8 sierpnia 2022r.

Kolejne spotkanie grupy słuchaczy z sekcji Eko- ogród przy urządzaniu ogrodu. Realizacja projektu norweskiego „Eko- szkoła- zielone centrum aktywności lokalnej”.

12 lipca 2022 r.

12 lipca kolejne spotkanie grupy słuchaczy UTW przy urządzaniu ogrodu ekologicznego z projektu ,,Eko- szkoła -zielone centrum aktywności lokalnej „. Po ostatnich deszczach można było dziś zrobić nowe nasadzenia sadzonek ziół, kwiatów i krzewów.

 9 CZERWCA

Kolejne  prace grupy słuchaczy UTW  przy urządzaniu Ogrodu Społecznościowego. Mieliśmy do pomocy grupę młodzieży z Zespołu Szkół Zawodowych nr.1 o profilu architekt krajobrazu. Były nasadzenia  ziół kwiatów do skrzyń i wyznaczenie miejsc pod nowe sadzonki zgodnie z zagospodarowaniem działki.

 8 CZERWCA

W dniu 25.04. 22r zostało zawarte porozumienie pomiędzy UNIWERSYTETEM TRZECIEGO WIEKU a ZESPOŁEM SZKÓŁ ZAWODOWYCH NR.1 w Starachowicach o współdziałaniu międzypokoleniowym. Dotyczy to klasy – technik architekt krajobrazu. To już są kolejne zajęcia młodzieży przy urządzaniu naszego Ogrodu Społecznościowego przy ul Glinianej 10A.

27 MAJA

27 maja kolejny dzień pracy 10 Słuchaczy UTW przy urządzaniu Ogrodu Społecznościowego. Rozpoczęliśmy prace od godziny ósmej. Udało się nawet sporo popracować by uciec przed późniejszymi opadami deszczu. Zmiany widać po każdym spotkaniu, ale to jeszcze do końcowego efektu trzeba włożyć dużo pracy . Zapraszamy wszystkich chętnych aby każdy mógł się wykazać a kiedyś pochwalić przy tym urządzaniu Ogrodu Społecznościowego. To miejsce będzie nam wszystkim służyć jako miejsce rekreacji i edukacji.

19 MAJA

Słuchacze UTW  przy  budowie Ogrodu  Społecznościowego.

W dniu 25.04. 22r zostało  zawarte porozumienie pomiędzy UNIWERSYTETEM TRZECIEGO WIEKU  a ZESPOŁEM SZKÓŁ ZAWODOWYCH NR.1 w Starachowicach o współdziałaniu międzypokoleniowym. Dotyczy to klasy – technik architekt krajobrazu . To już są kolejne zajęcia młodzieży  przy urządzaniu naszego Ogrodu Społecznościowego przy ul Glinianej 10A.

TVP Kielce na swojej antenie w dniu 15.10.2022 r. zamieściła fotorelację z dnia 12.10.2022 r. promującą realizację projektu.

Relacje z naszego ogrodu wyemitowano w starachowickiej telewizji kablowej oraz w telewizji Ratusz.

DZIAŁANIA W RAMACH PROJEKTU

DZIAŁANIA PROJEKTOWE

Koordynatorem projektu jest Prezes UTW Jerzy Krawczyk.

Koordynator projektu w trakcie realizacji działań czuwał nad prawidłową realizacją zadań projektowych oraz czy na bieżąco archiwizowana jest dokumentacja projektowa, opisywane dokumenty finansowe, monitorowane wskaźniki projektu.

01.01-31.03.2022 r.

 W okresie sprawozdawczym:

Prezes Zarządu Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Starachowicach Pan Jerzy Krawczyk odbył wiele spotkań, które miały na celu przygotowanie merytoryczne, koncepcyjne i prawne do wykonania przypisanych działań:

– spotkanie w Sali Olimpia UM z Prezydentem Markiem Materkiem dotyczące wprowadzenia w życie zawartej Umowy Partnerstwa Krajowego;

– rozmowy z Wiceprezydentem Starachowic ds. społecznych Panem Marcinem Gołębiowskim i Panią Malwiną Skrzyniarz- Pióro Kierownikiem Referatu Działalności Gospodarczej i Zasobów Lokalowych (wyznaczona przez Lidera Projektu do kontaktów) dotyczące wdrożenia umowy do realizacji;

– spotkanie z pracownikami UM w Starachowicach: Panią Malwiną Skrzyniarz- Pióro, Panem Maciejem Myszką i Panem Bartoszem Wojtasik w sprawie potrzeb UTW dotyczących realizacji działania;

– spotkanie z Wicestarostą Powiatu Starachowickiego Panem Dariuszem Dąbrowskim w sprawie wytyczenia i przekazania terenu pod EKO-szkołę – zielonego centrum aktywności lokalnej;

– spotkanie z Panią Elżbietą Kitą – Dyrektor Wydziału Nieruchomości i Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Starachowicach i Panem geodetą ze SP – pomiary i wytyczenie terenu;

– spotkanie w terenie z Panem Bartoszem Wojtasikiem – pracownikiem UM w Starachowicach w sprawie opracowania wstępnej koncepcji budowy EKO-szkoły – zielonego centrum aktywności lokalnej;

– spotkanie z pracownikami UM Panią Malwiną Skrzyniarz- Pióro i Panem Kamilem Stanosem w sprawie konsultacji dot. umowy na zatrudnienia koordynatora projektu, planowanych zmian w budżecie przedsięwzięcia i sprawozdawczości. okresowej. W spotkaniu uczestniczyli: Pani Anna Tokarska – vice-prezes UTW, Pani Urszula Fiałek – skarbnik UTW, Pani Dorota Jantos – słuchacz UTW.

Wynikiem merytorycznych spotkań i dyskusji Prezesa Zarządu Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Starachowicach Pana Jerzego Krawczyka jest:

– podjęcie Uchwały przez Radę Powiatu w Starachowicach Nr XL/319/2022 z dnia 24.03.2022 r. w sprawie wyrażenia zgody dla MOGiK na zawarcie umowy użyczenia gruntów z UTW. Dzięki temu uzyskano teren, na którym wybudowany zostanie ogród ziołowy oraz realizowane będą pozostałe działania projektowe;

– opracowanie przez Pana Bartosza Wojtasika – pracownika UM w Starachowicach planu głównego – podstawowego rzutu z góry, na którym rozmieszczony jest układ wszystkich elementów budowy EKO-szkoły – zielonego centrum aktywności lokalnej.

W okresie sprawozdawczym nie wydatkowano środków finansowych. Na mocy Uchwały Rady Powiatu w Starachowicach z dnia 24.03.2022 r. uzyskano gwarancję nieodpłatnego użytkowania gruntu przez 10 lat na cel budowy ogrodu ziołowego. Stosunkowo późna decyzja odnośnie udostepnienia gruntu wpłynęła na harmonogram działań. Prace związane z budową ogrodu realizowane będą w kolejnych okresach rozliczeniowych.

01.04-26.05.2022 r.

 W okresie sprawozdawczym:

– MOGiK w Starachowicach podpisał z UTW w Starachowicach umowę użyczenia gruntów na okres 10 lat – umowa z dnia 04.04.2022 r.

– rozpoczęto budowę ogrodu społecznościowego wg koncepcji opracowanej przez Podinspektora Bartosza Wojtasika;

– został opracowany harmonogram prac;

*Pierwszym etapem było zerwanie darni z placu przeznaczonego na ogród społecznościowy przy współpracy ze Spółdzielnią Socjalną „Starachowiczanka”

*Opracowano i wprowadzono w życie Uchwałą Zarządu UTW w Starachowicach Nr 1/Z/2022 z dnia 07.04.2022 r. „Regulamin wydatkowania środków finansowych w odniesieniu do zakupu towarów i usług finansowanych ze środków publicznych, w tym dotacji pochodzących z funduszy zagranicznych”

Zostało przeprowadzone badanie rynku dotyczące: zakupu 11 dużych donic (200x100x70) do uprawy roślin, zakupu narzędzi ogrodniczych (łopaty sztychówki, widły ogrodnicze, grabie, grace, konewki, taczka, wąż ogrodniczy, rękawice oraz małe narzędzia: łopatki, pazurki, motyczki, grabki) i zakupu ziemi wraz z dowozem. Postępowania prowadzone były w procedurze uproszczonej i zostały zrealizowane wg kryterium najniższej ceny brutto.

* Donice zostały zmontowane przez wolontariuszy i 6 z nich zostało ustawione w ramach współpracy międzypokoleniowej (seniorzy z UTW +młodzież)

* Zawarto porozumienie z Technikum Nr 1 w Zespole Szkół Zawodowych Nr 1 im. Mjr. H. Dobrzańskiego „Hubala” w Starachowicach w ramach którego młodzież wraz z opiekunami na podstawie ustalonego harmonogramu realizuje zajęcia przedmiotowe biorąc czynny udział obok seniorów wolontariuszy z UTW w plantowaniu terenu (niwelacja nierówności), wypełnianiu donic uprawnych ziemią i ich ustawieniu.

27.05-31.07.2022 r.

 W okresie sprawozdawczym:

* Dokonano niwelacji terenu przy pomocy wynajętej koparki ze względu na zbitość i ciężar zerwanej darni oraz wzniesienia i doły terenu, które trzeba było wyrównać.

* Posadzono sadzonki roślin i ziół, które pozyskano od słuchaczy UTW.

* Wykonano przyłącze wodne do podlewania ogrodu i sfinansowano je z własnych środków (kwota zł 308,59 – FV F/A/180/06/22 z dn. 28.06.2022 r.)

* Sukcesywnie słuchacze UTW pielęgnują ogród (podlewają – w czasie upałów rano i wieczorem, pielą, koszą trawę, grabią).

* W dniu 14.07.2022 r. Uchwalą Zarządu UTW Nr 4/Z/2022 powołana została sekcja „ECO-ogród”. Członkowie sekcji sukcesywnie będą wykonywać prace pielęgnacyjne w ogrodzie.

* W dniu 25.07.2022 r. odbyło się spotkanie sekcji z koordynatorem projektu na którym zaplanowano kupno sadzonek ziół. Dokonano również wstępnej orientacji co do cen roślin. Zaplanowano wyjazd do gospodarstwa ogrodniczo – szkółkarskiego w Błazinach Dolnych w sprawie nawiązania współpracy.

* W dniu 28.07.2022 r. członkowie grupy wraz z koordynatorem projektu odwiedzili PPHU „Radem” w Błazinach Dolnych w celu wyboru roślinności do nasadzeń.

01.08-31.10.2022 r.

 W okresie sprawozdawczym:

* Sekcja „ECO-ogród” tzn. jej członkowie sukcesywnie wykonywali prace pielęgnacyjne w ogrodzie: podlewali – w czasie upałów rano i wieczorem, pielili, kosili trawę, grabili).

* Dokupiono ziemię sianą, obrzeża elastyczne, mikro włókninę czarną, szpilki do mocowania obrzeży i włókniny, cebulki narcyz, byliny, drzewa i krzewy ozdobne, sadzonki ziół, sosny karłowate, floksy szydlaste, kompost in i szczotkę.

* Słuchacze Uniwersytetu i uczniowie I klasy ZSZ nr 1 w Starachowicach o profilu architektura krajobrazu wraz z opiekunem (od m-ca września)

– oczyścili działkę z kamieni,

– uzupełnili ziemię w donicach,

– rozplantowali ziemię na grządkach,

– dosadzili zioła w skrzyniach,

– rozłożyli w sposób planowy mikro włókninę i obrzeża,

– posadzili drzewa i krzewy ozdobne na rabatach i grządkach.

* W dniu 04.10. 2022 r. w pracach przy urządzaniu ECO ogrodu oprócz słuchaczy UTW i uczniów ZSZ nr 1 uczestniczyli: Prezydent Starachowic Marek Materek i Wiceprezydent Starachowic Marcin Gołębiowski. Posadzili na działce sadzonki trawy ozdobnej i rozchodnika.

* W dniu 12.10.2022 r. w ECO ogrodzie gościliśmy dzieci i młodzież wraz z opiekunem ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Starachowicach. Członkowie sekcji „ECO – ogród” i Prezes UTW Jerzy Krawczyk udzielili uczniom praktycznych porad dotyczących upraw ziół i roślin w naszym ogrodzie, a także wygłosili krótką prelekcję na temat skuteczności działania ziół na organizm człowieka.

W tym dniu gościliśmy również TVP Kielce, która na swojej antenie zamieściła fotorelację promującą realizację projektu.

01.11-31.12.2022 r.

 W okresie sprawozdawczym:

* Sekcja „ECO-ogród” tzn. jej członkowie sukcesywnie wykonywali w ogrodzie prace pielęgnacyjne i przygotowawcze do zimy:

– wysadzili rośliny (krzewy i kwiaty) ze skrzyń do gruntu;

– przycinali i zabezpieczali rośliny przed mrozami;

* Podczas cotygodniowych spotkań sekcja prowadziła prace nad dalszym planem zagospodarowania ogrodu i realizacji zadań dot. w/w umowy.

Zaplanowano na rok 2023 spotkania edukacyjne z dziećmi ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego i z młodzieżą z Zespołu szkół Zawodowych Nr 1 nt. ekologii i sposobu upraw ekologicznych ziół.

 W roku 2022 wydatkowano : 22.797,48 PLN = 4.854,45 EURO (40,41% planowanego budżetu)

– budżet środków europejskich:19.377,85 PLN = 4.126,28 EURO (85%)

– budżet państwa: 3.419,63 PLN = 728,17 EURO (15%)

W okresie sprawozdawczym zadanie było realizowane w sposób wolontariacki – słuchacze UTW – członkowie sekcji EKO – OGRÓD i młodzież ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Starachowicach uczestniczyli w wykładach prowadzonych przez słuchaczy UTW – pasjonatów ogrodnictwa, zielarstwa i zdrowego żywienia.

O1.01.2023 – 31.03.2023.

21.02.2023 r. – kol. Stanisław Prokopiuk przygotował degustację chleba własnego wypieku z pastami warzywnymi własnej roboty – w spotkaniu uczestniczyło 15 osób.

28.02.2023 r. – wykład kol. Stanisława Prokopiuka na temat „Allelopatia w ogrodzie” – pozytywny lub negatywny wpływ substancji chemicznych wydzielanych przez rośliny lub grzyby danego gatunku na inne organizmy/gatunki. W spotkaniu uczestniczyło 11 osób.

07.03.2023 r. – wykład na temat „Prace przygotowawcze w ogrodzie” gościnnie przeprowadził pracownik Muzeum Przyrody i Techniki Pan Jacek Jaros dla 11 słuchaczy.

14.03.2023 r. – wykład kol. Stanisława Prokopiuka, jego córki Pani Moniki i Pana Piotra – jej asystenta, którzy zajmują się zawodowo naturalną medycyną na temat: „Aromaterapia”. Wyjaśnili 18 uczestnikom spotkania m.in. jak dobierać produkty aby osiągnąć cel zdrowotny. Wśród słuchaczy była młodzież z SOSW.

21.03.2023 r. – wykład kol. Jerzego Krawczyka: „Bazylia i jej właściwości”. 18 uczestników spotkania zapoznało się ze sposobem uprawy bazylii i jej zdrowotnymi walorami.

28.03.2023 r. – wykład kol. dr Krystyny Dudkiewicz: „Sposoby zapylania roślin”.14 słuchaczy poznało wiele ciekawostek z tej dziedziny m.in. o owadopylności i jakie rośliny sadzić w ogrodzie dla dzikich pszczół.

* Sekcja „ECO-ogród” tzn. jej członkowie sukcesywnie wykonywali w ogrodzie prace pielęgnacyjne i przygotowawcze do wiosny:

– grabienie liści zgniłych po zimie;

– uzupełnianie ziemi w skrzyniach;

– wycinanie suchych pędów i gałęzi;

– przesadzanie i porządkowanie ziół w skrzyniach.

* Podczas cotygodniowych spotkań sekcja prowadziła prace nad dalszym planem zagospodarowania ogrodu i realizacji zadań dot. w/w umowy.

Zaplanowano od kwietnia 2023 realizację dalszych zakupów tj. kory, nawozów, ziół i innych roślin.

Koordynator czuwał nad prawidłową realizacją zadań projektowych. Na bieżąco archiwizowana była dokumentacja projektowa, opisywane dokumenty finansowe, monitorowane wskaźniki projektu.

* Wypłacono koordynatorowi projektu wynagrodzenie wraz z pochodnymi wynikające z zawartej umowy za m-ce: styczeń, luty, marzec 2023 r.

Od początku realizacji projektu do dnia 31.03.2023 r. wydatkowano: 

zł 26.423,85
w tym budżet państwa  zł 3.963,62 i budżet środków europejskich  zł 22.460,23

O PROJEKCIE

PODSTAWOWE INFORMACJE O PROJEKCIE

30.11.2021 r.  

Zawarcie umowy partnerskiej dotyczącej Projektu 70/2019/RL na podstawie Umowy Partnerstwa Krajowego związanej z realizacją projektu pn. Kierunek Przyszłość – Starachowicki Program Rozwoju Lokalnego (zwanego dalej: Projektem) finansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021

Działania w ramach projektu:

Przedsięwzięcie 1.1.1

Partycypacyjne opracowanie oferty EKO – szkoły oraz realizacja pilotażowego programu edukacji ekologicznej

Zadanie 6.

* Międzypokoleniowe warsztaty zielarskie, zatrudnienie trenera: 2 edycje po 30 godzin dla grupy seniorów i młodzieży.

* Budowa ogrodu (społecznościowego) ziołowego – seniorzy i osoby młode, koszty zakupu roślin, gleby i sprzętu ogrodniczego.

* Zarządzanie projektem – zatrudnienie koordynatora projektu

Całość budżetu zgodnie z umową: 56.414,56 PLN = 12.407,80 EURO (100%)

W tym:

– budżet środków europejskich: 47.952,37 PLN = 10.546,63 EURO (85%)

– budżet państwa: 8.462,19 PLN = 1.861,17 EURO (15%)

Okres realizacji: od 02.2022 r. do 02.2024 r.

DOBRE PRAKTYKI

Dobrymi praktykami w zakresie realizowanych działań projektowych są:

– włączenie czynne uczniów ZSZ Nr 1 do prac organizacyjnych związanych z tworzeniem EKO – szkoły zielonego centrum aktywności lokalnej przez słuchaczy UTW w Starachowicach,

– efektywność współpracy międzypokoleniowej, wymiana i wykorzystanie praktycznych doświadczeń seniorów i zapału twórczego młodzieży oraz zwiększenie ich umiejętności praktycznych.

– podpisanie umowy partnerskiej z Dyrekcją Szkoły Podstawowej Nr 11 w której działa Eko-szkoła w ramach której będziemy dzielić się efektami realizowanego projektu, a tym samym promować rezultaty projektu wśród młodzieży.

spotkania edukacyjne seniorów nt. ekologii i sposobu upraw ekologicznych ziół z dziećmi ze Szkolnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego

PROMOCJA

Na stronie https://utw.starachowice.pl i jako posty na FB w witrynie Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Starachowicach zamieszczono foto relacje dokumentujące realizację Umowy Partnerstwa Krajowego związaną z realizacją projektu pn. Kierunek Przyszłość – Starachowicki Program Rozwoju Lokalnego (zwanego dalej: Projektem) finansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021.

16.05.23 -Spotkanie sekcji EKO – OGRÓD z uczniami Szkoły Podstawowejnr.10 klasa integracyjna.
Wykład Stanisława Prokopiuka – temat”Jadalne dzikie rośliny lecznicze”( mniszek lekarski i pokrzywa).

9.05.23-Kolejne spotkanie sekcji Eko -Ogród. Dzisiejszy temat Ekologiczna uprawa warzyw w terenie. Praktyczny pokaz tych upraw w gospodarstwie Mieczysława Maciąga.

 

 

2maja – tak pracuje grupa z sekcji Eko -Ogród na działce ekologicznej UTW.

 

 

 

25.04 – spotkanie sekcji Eko -Ogród. Dziś nasz kolega Mieczysław Maciąg opowiadał nam o ekologicznym nawożeniu upraw. Temat bardzo interesujący i dyskusyjny. Za tak wspaniały i ciekawy wykład dziękujemy. Oczekujemy następnych pogadanek związanych z ekologicznymi uprawami.

 

 

18.04.23– kolejne spotkanie słuchaczy sekcji Eko -Ogród. Omawiany był temat ,,Dobre i złe sąsiedztwo ziół „. Wykład ten poprowadził kol Stanisław Prokopiuk. Dowiedzieliśmy się dużo nowinek:
– to, że zioła nie lubią ziemi nawożonej i wilgotnej,
– pokrzywa i miętą odstraszają mrówki,
– koper nie lubi sąsiedztwa bazylii a ozdobą kopru jest nagietek i nasturcja chroniąc go jednocześnie od mszyc,
– macierzanka odstrasza ślimaki,
– mięta,bazylia geranium odstraszają kleszcze.
Dziko rosnące ( pokrzywa,mniszek) stymulują wzrost innych roślin i chronią przed chorobami. Wydzielają olejki eteryczne które pełnią rolę antybiotyków.
Dziękujemy Stanisławowi za bardzo interesujący wykład.

01.01.2023 – 31.03.2023-FOTORELACJE  Z ZAJĘĆ.

 
28.03 -na dzisiejszym spotkaniu Słuchaczy sekcji Eko -Ogród profesjonalny wykład prowadziła p.Krystyna Dutkiewicz. Temat wykładu to sposoby zapylania roślin. Dowiedzieliśmy się dużo ciekawostek z tej dziedziny. Między innymi o owadopylności i jakie rośliny sadzić w ogrodzie dla dzikich pszczół.To wykorzystamy przy urządzaniu naszego ogrodu społecznościowego przy UTW jak i na swoich działkach.Dziękujemy za tak wspaniały wykład.
 
21 marca spotkanie sekcji Eko -Ogród poprowadził prezes UTW Jerzy Krawczyk.Zaczął od historii tworzenia ogrodu społecznościowego na terenie ogródków działkowych przy ul Martenowskiej. Piękne to były czasy – urządzaliśmy ogród 100m kw. Rosły tam drzewa owocowe ( wiśnia, jabłoń, orzech) i krzewy porzeczki czarnej. Po roku od założenia ogrodu ziołowego wygraliśmy konkurs ,, Ziemia i Ludzie ” zajmując I miejsce w kraju. Nawet była u nas telewizja. W tym miejscu były regularne spotkania związane z pielęgnacją ogrodu i latem w cieniu drzew można było posiedzieć przy naparach ziołowych,herbatce i ciastach domowych. Po 3 latach rezygnujemy z działki pisząc projekt norweski Eko- Szkoła – Zielone Centrum Aktywności Lokalnej i dostajemy pieniądze i dużą działkę 550m kw. na 10lat przy naszej siedzibie na urządzenie ogrodu. Teraz już z doświadczeniem mamy piękne plany do realizacji. Tematem wiodącym dzisiejszego spotkania była ” Bazylia i jej właściwości”. Usłyszeliśmy dużo o zdrowotnych walorach bazylii i jej uprawie. Dzisiejsze spotkanie było bardzo ciekawe i urozmaicone. Dziękujemy za ten wspaniały wykład.
 
 
 
 
14 marca kolejne spotkanie grupy EKO-OGRÓD.Dzisiejszy wykład to Aromaterapia który poprowadził kol. Stanisław.Wyjasnił nam co to jest aromaterapia,jej zastosowanie i jak się ją przeprowadza. Na ten temat wypowiedziała się też córka Stanisława p.Monika wraz z p. Piotrem. Wyjaśnili nam jak dobierać produkty aby osiągnąć cel zdrowotny. Zajmują się oni zawodowo medycyną naturalną. Na dzisiejsze spotkanie przybyła też młodzież z zaprzyjaźnionego SOSW(Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy)w Starachowicach. Z wielkim zainteresowaniem uczestniczyli w tym wykładzie. Dziękujemy za wspaniały wykład.
 
 
28luty – kolejne spotkanie sekcji Eko -Ogród. Wykład prowadził kol. Stanisław Prokopiuk. Temat wykładu „Allelopatia w ogrodzie” –
jest to oddziaływanie roślin na siebie zarówno pozytywne jak i negatywne. Sąsiedztwo roślin jest bardzo ważne co się odbija że rośliny są zdrowe, smaczniejsze równo dojrzewają lub w przypadku niekorzystnym mogą nawet nie wyrosnąć.
Tak np. pomidor lubi towarzystwo bazylii, marchew dobrze znosi sąsiedztwo cebuli i czosnku. Nie można sadzić czosnku przy fasoli. Pod dębem lub orzechem nic nie chce rosnąć itd. Temat bardzo obszerny i interesujący przedstawiony przez kol. Stanisława przerodził się w ożywioną dyskusję. Uczestnicy dzisiejszego spotkania dziękują za wspaniały przekaz. Do zobaczenia za tydzień.

 

 

17 stycznia kolejne spotkanie sekcji Eko -Ogród. Dziś zajęcia prowadził kol. Mieczysław Maciąg omawiając temat „Sposoby upraw ekologicznych”. Temat bardzo ciekawy i dyskusyjny. 10 Słuchaczy wzięło udział w tym spotkaniu dziękując za pięknie poprowadzony wykład.

 

1O. O1.23 – ZAJECIA SEKCJI  EKO – OGRÓD -uczestniczy  12  słuchaczy  UTW.

Wysłuchaliśmy ciekawego wykładu na temat ,,Co to jest ekologia”.Te zajęcia poprowadził uczestnik sekcji Eko – Ogród kol.Stanisław Prokopiuk. Dowiedzieliśmy się czym zajmuje ekologia i ekolog, że pierwszym ekologiem był Arystoteles a patronem ekologii jest św. Franciszek z Asyżu.Kolega ten wykład poprowadził w bardzo ciekawy sposób zachęcając nas do ochrony środowiska. Człowiek żyje dzięki zasobom przyrody, więc mamy o co dbać i walczyć. Na ten temat była też ożywiona dyskusja za co dziękujemy i oczekujemy następnych wykładów. Zapraszamy za tydzień na następne też interesujące spotkanie.

6 PAŹDZIERNIKA 2022r

uczestniczyliśmy w Pikniku Ekologicznym organizowanym przez Szkolę Podstawową nr.11 w Starachowicach. Nasze UTW zaprezentowało stoisko z ziołami, sokami i naparami ziołowymi promując jednocześnie realizowany projekt. Prezes UTW podpisał umowę partnerską z Dyrekcją Sz.P.Nr.11w której funkcjonuje Eko – Szkoła.

 

4 PAŹDZIERNIKA 2022r

Wtorek – kolejne zajęcia młodzieży z Zespołu Szkół Zawodowych Nr1 współdziałanie z Grupą Słuchaczy UTW przy urządzaniu ogrodu ekologicznego. Dziś dołączyli do nas goście tj. Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek i Wiceprezydent Marcin Gołębiowski- posadzili na naszej działce sadzonki trawy ozdobnej i rozchodnika. Oto fotorelacja.

27 września 

Kolejne prace na działce ekologicznej młodzieży z Zespołu Szkół Zawodowych nr.1 o profilu architekt krajobrazu z grupą Słuchaczy UTW – fotorelacja.

 20 i 23 września 2022r

Grupa Słuchaczy UTW pracuje przy tworzeniu ogrodu ekologicznego z projektu EKO – SZKOŁA – ZIELONE CENTRUM AKTYWNOSCI LOKALNEJ razem z grupą młodzieży z Zespołu Szkół Zawodowych nr.1 w ramach współpracy międzypokoleniowej. 

2 września.

To dzisiejsze spotkanie przy tworzonym ogrodzie UTW przypomina poniedziałkowe spotkania w naszym ogrodzie społecznościowym. Była degustacja naparów z różnych ziół i omawianie ich zdrowotnych właściwości. Zapraszamy na kolejne spotkanie.

 

 

 8 sierpnia 2022r.

Kolejne spotkanie grupy słuchaczy z sekcji Eko- ogród przy urządzaniu ogrodu. Realizacja projektu norweskiego „Eko- szkoła- zielone centrum aktywności lokalnej”.

 

12 lipca 2022 r.

12 lipca kolejne spotkanie grupy słuchaczy UTW przy urządzaniu ogrodu ekologicznego z projektu ,,Eko- szkoła -zielone centrum aktywności lokalnej „. Po ostatnich deszczach można było dziś zrobić nowe nasadzenia sadzonek ziół, kwiatów i krzewów.

 

 9 CZERWCA

Kolejne  prace grupy słuchaczy UTW  przy urządzaniu Ogrodu Społecznościowego. Mieliśmy do pomocy grupę młodzieży z Zespołu Szkół Zawodowych nr.1 o profilu architekt krajobrazu. Były nasadzenia  ziół kwiatów do skrzyń i wyznaczenie miejsc pod nowe sadzonki zgodnie z zagospodarowaniem działki.

 

 8 CZERWCA

W dniu 25.04. 22r zostało zawarte porozumienie pomiędzy UNIWERSYTETEM TRZECIEGO WIEKU a ZESPOŁEM SZKÓŁ ZAWODOWYCH NR.1 w Starachowicach o współdziałaniu międzypokoleniowym. Dotyczy to klasy – technik architekt krajobrazu. To już są kolejne zajęcia młodzieży przy urządzaniu naszego Ogrodu Społecznościowego przy ul Glinianej 10A.

 

27 MAJA

27 maja kolejny dzień pracy 10 Słuchaczy UTW przy urządzaniu Ogrodu Społecznościowego. Rozpoczęliśmy prace od godziny ósmej. Udało się nawet sporo popracować by uciec przed późniejszymi opadami deszczu. Zmiany widać po każdym spotkaniu, ale to jeszcze do końcowego efektu trzeba włożyć dużo pracy . Zapraszamy wszystkich chętnych aby każdy mógł się wykazać a kiedyś pochwalić przy tym urządzaniu Ogrodu Społecznościowego. To miejsce będzie nam wszystkim służyć jako miejsce rekreacji i edukacji.

 

19 MAJA

Słuchacze UTW  przy  budowie Ogrodu  Społecznościowego.

 

 

 

W dniu 25.04. 22r zostało  zawarte porozumienie pomiędzy UNIWERSYTETEM TRZECIEGO WIEKU  a ZESPOŁEM SZKÓŁ ZAWODOWYCH NR.1 w Starachowicach o współdziałaniu międzypokoleniowym. Dotyczy to klasy – technik architekt krajobrazu . To już są kolejne zajęcia młodzieży  przy urządzaniu naszego Ogrodu Społecznościowego przy ul Glinianej 10A.

 

 

 

 

TVP Kielce na swojej antenie w dniu 15.10.2022 r. zamieściła fotorelację z dnia 12.10.2022 r. promującą realizację projektu.

Relacje z naszego ogrodu wyemitowano w starachowickiej telewizji kablowej oraz w telewizji Ratusz.

DZIAŁANIA PROJEKTOWE

 Koordynatorem projektu jest Prezes UTW Jerzy Krawczyk.

Koordynator projektu w trakcie realizacji działań czuwał nad prawidłową realizacją zadań projektowych oraz czy na bieżąco archiwizowana jest dokumentacja projektowa, opisywane dokumenty finansowe, monitorowane wskaźniki projektu.

 

01.01-31.03.2022 r.

 W okresie sprawozdawczym:

Prezes Zarządu Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Starachowicach Pan Jerzy Krawczyk odbył wiele spotkań, które miały na celu przygotowanie merytoryczne, koncepcyjne i prawne do wykonania przypisanych działań:

– spotkanie w Sali Olimpia UM z Prezydentem Markiem Materkiem dotyczące wprowadzenia w życie zawartej Umowy Partnerstwa Krajowego;

– rozmowy z Wiceprezydentem Starachowic ds. społecznych Panem Marcinem Gołębiowskim i Panią Malwiną Skrzyniarz- Pióro Kierownikiem Referatu Działalności Gospodarczej i Zasobów Lokalowych (wyznaczona przez Lidera Projektu do kontaktów) dotyczące wdrożenia umowy do realizacji;

– spotkanie z pracownikami UM w Starachowicach: Panią Malwiną Skrzyniarz- Pióro, Panem Maciejem Myszką i Panem Bartoszem Wojtasik w sprawie potrzeb UTW dotyczących realizacji działania;

– spotkanie z Wicestarostą Powiatu Starachowickiego Panem Dariuszem Dąbrowskim w sprawie wytyczenia i przekazania terenu pod EKO-szkołę – zielonego centrum aktywności lokalnej;

– spotkanie z Panią Elżbietą Kitą – Dyrektor Wydziału Nieruchomości i Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Starachowicach i Panem geodetą ze SP – pomiary i wytyczenie terenu;

– spotkanie w terenie z Panem Bartoszem Wojtasikiem – pracownikiem UM w Starachowicach w sprawie opracowania wstępnej koncepcji budowy EKO-szkoły – zielonego centrum aktywności lokalnej;

– spotkanie z pracownikami UM Panią Malwiną Skrzyniarz- Pióro i Panem Kamilem Stanosem w sprawie konsultacji dot. umowy na zatrudnienia koordynatora projektu, planowanych zmian w budżecie przedsięwzięcia i sprawozdawczości. okresowej. W spotkaniu uczestniczyli: Pani Anna Tokarska – vice-prezes UTW, Pani Urszula Fiałek – skarbnik UTW, Pani Dorota Jantos – słuchacz UTW.

Wynikiem merytorycznych spotkań i dyskusji Prezesa Zarządu Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Starachowicach Pana Jerzego Krawczyka jest:

– podjęcie Uchwały przez Radę Powiatu w Starachowicach Nr XL/319/2022 z dnia 24.03.2022 r. w sprawie wyrażenia zgody dla MOGiK na zawarcie umowy użyczenia gruntów z UTW. Dzięki temu uzyskano teren, na którym wybudowany zostanie ogród ziołowy oraz realizowane będą pozostałe działania projektowe;

– opracowanie przez Pana Bartosza Wojtasika – pracownika UM w Starachowicach planu głównego – podstawowego rzutu z góry, na którym rozmieszczony jest układ wszystkich elementów budowy EKO-szkoły – zielonego centrum aktywności lokalnej.

 

W okresie sprawozdawczym nie wydatkowano środków finansowych. Na mocy Uchwały Rady Powiatu w Starachowicach z dnia 24.03.2022 r. uzyskano gwarancję nieodpłatnego użytkowania gruntu przez 10 lat na cel budowy ogrodu ziołowego. Stosunkowo późna decyzja odnośnie udostepnienia gruntu wpłynęła na harmonogram działań. Prace związane z budową ogrodu realizowane będą w kolejnych okresach rozliczeniowych.

  

01.04-26.05.2022 r.

 W okresie sprawozdawczym:

– MOGiK w Starachowicach podpisał z UTW w Starachowicach umowę użyczenia gruntów na okres 10 lat – umowa z dnia 04.04.2022 r.

– rozpoczęto budowę ogrodu społecznościowego wg koncepcji opracowanej przez Podinspektora Bartosza Wojtasika;

– został opracowany harmonogram prac;

*Pierwszym etapem było zerwanie darni z placu przeznaczonego na ogród społecznościowy przy współpracy ze Spółdzielnią Socjalną „Starachowiczanka”

*Opracowano i wprowadzono w życie Uchwałą Zarządu UTW w Starachowicach Nr 1/Z/2022 z dnia 07.04.2022 r. „Regulamin wydatkowania środków finansowych w odniesieniu do zakupu towarów i usług finansowanych ze środków publicznych, w tym dotacji pochodzących z funduszy zagranicznych”

Zostało przeprowadzone badanie rynku dotyczące: zakupu 11 dużych donic (200x100x70) do uprawy roślin, zakupu narzędzi ogrodniczych (łopaty sztychówki, widły ogrodnicze, grabie, grace, konewki, taczka, wąż ogrodniczy, rękawice oraz małe narzędzia: łopatki, pazurki, motyczki, grabki) i zakupu ziemi wraz z dowozem. Postępowania prowadzone były w procedurze uproszczonej i zostały zrealizowane wg kryterium najniższej ceny brutto.

* Donice zostały zmontowane przez wolontariuszy i 6 z nich zostało ustawione w ramach współpracy międzypokoleniowej (seniorzy z UTW +młodzież)

* Zawarto porozumienie z Technikum Nr 1 w Zespole Szkół Zawodowych Nr 1 im. Mjr. H. Dobrzańskiego „Hubala” w Starachowicach w ramach którego młodzież wraz z opiekunami na podstawie ustalonego harmonogramu realizuje zajęcia przedmiotowe biorąc czynny udział obok seniorów wolontariuszy z UTW w plantowaniu terenu (niwelacja nierówności), wypełnianiu donic uprawnych ziemią i ich ustawieniu.

 

27.05-31.07.2022 r.

 W okresie sprawozdawczym:

* Dokonano niwelacji terenu przy pomocy wynajętej koparki ze względu na zbitość i ciężar zerwanej darni oraz wzniesienia i doły terenu, które trzeba było wyrównać.

* Posadzono sadzonki roślin i ziół, które pozyskano od słuchaczy UTW.

* Wykonano przyłącze wodne do podlewania ogrodu i sfinansowano je z własnych środków (kwota zł 308,59 – FV F/A/180/06/22 z dn. 28.06.2022 r.)

* Sukcesywnie słuchacze UTW pielęgnują ogród (podlewają – w czasie upałów rano i wieczorem, pielą, koszą trawę, grabią).

* W dniu 14.07.2022 r. Uchwalą Zarządu UTW Nr 4/Z/2022 powołana została sekcja „ECO-ogród”. Członkowie sekcji sukcesywnie będą wykonywać prace pielęgnacyjne w ogrodzie.

* W dniu 25.07.2022 r. odbyło się spotkanie sekcji z koordynatorem projektu na którym zaplanowano kupno sadzonek ziół. Dokonano również wstępnej orientacji co do cen roślin. Zaplanowano wyjazd do gospodarstwa ogrodniczo – szkółkarskiego w Błazinach Dolnych w sprawie nawiązania współpracy.

* W dniu 28.07.2022 r. członkowie grupy wraz z koordynatorem projektu odwiedzili PPHU „Radem” w Błazinach Dolnych w celu wyboru roślinności do nasadzeń.

 

01.08-31.10.2022 r.

 W okresie sprawozdawczym:

* Sekcja „ECO-ogród” tzn. jej członkowie sukcesywnie wykonywali prace pielęgnacyjne w ogrodzie: podlewali – w czasie upałów rano i wieczorem, pielili, kosili trawę, grabili).

* Dokupiono ziemię sianą, obrzeża elastyczne, mikro włókninę czarną, szpilki do mocowania obrzeży i włókniny, cebulki narcyz, byliny, drzewa i krzewy ozdobne, sadzonki ziół, sosny karłowate, floksy szydlaste, kompost in i szczotkę.

* Słuchacze Uniwersytetu i uczniowie I klasy ZSZ nr 1 w Starachowicach o profilu architektura krajobrazu wraz z opiekunem (od m-ca września)

– oczyścili działkę z kamieni,

– uzupełnili ziemię w donicach,

– rozplantowali ziemię na grządkach,

– dosadzili zioła w skrzyniach,

– rozłożyli w sposób planowy mikro włókninę i obrzeża,

– posadzili drzewa i krzewy ozdobne na rabatach i grządkach.

* W dniu 04.10. 2022 r. w pracach przy urządzaniu ECO ogrodu oprócz słuchaczy UTW i uczniów ZSZ nr 1 uczestniczyli: Prezydent Starachowic Marek Materek i Wiceprezydent Starachowic Marcin Gołębiowski. Posadzili na działce sadzonki trawy ozdobnej i rozchodnika.

* W dniu 12.10.2022 r. w ECO ogrodzie gościliśmy dzieci i młodzież wraz z opiekunem ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Starachowicach. Członkowie sekcji „ECO – ogród” i Prezes UTW Jerzy Krawczyk udzielili uczniom praktycznych porad dotyczących upraw ziół i roślin w naszym ogrodzie, a także wygłosili krótką prelekcję na temat skuteczności działania ziół na organizm człowieka.

W tym dniu gościliśmy również TVP Kielce, która na swojej antenie zamieściła fotorelację promującą realizację projektu.

 

01.11-31.12.2022 r.

 W okresie sprawozdawczym:

* Sekcja „ECO-ogród” tzn. jej członkowie sukcesywnie wykonywali w ogrodzie prace pielęgnacyjne i przygotowawcze do zimy:

– wysadzili rośliny (krzewy i kwiaty) ze skrzyń do gruntu;

– przycinali i zabezpieczali rośliny przed mrozami;

* Podczas cotygodniowych spotkań sekcja prowadziła prace nad dalszym planem zagospodarowania ogrodu i realizacji zadań dot. w/w umowy.

Zaplanowano na rok 2023 spotkania edukacyjne z dziećmi ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego i z młodzieżą z Zespołu szkół Zawodowych Nr 1 nt. ekologii i sposobu upraw ekologicznych ziół.

 

 W roku 2022 wydatkowano : 22.797,48 PLN = 4.854,45 EURO (40,41% planowanego budżetu)

– budżet środków europejskich:19.377,85 PLN = 4.126,28 EURO (85%)

– budżet państwa: 3.419,63 PLN = 728,17 EURO (15%)

W okresie sprawozdawczym zadanie było realizowane w sposób wolontariacki – słuchacze UTW – członkowie sekcji EKO – OGRÓD i młodzież ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Starachowicach uczestniczyli w wykładach prowadzonych przez słuchaczy UTW – pasjonatów ogrodnictwa, zielarstwa i zdrowego żywienia.
 
O1.01.2023 – 31.03.2023.

21.02.2023 r. – kol. Stanisław Prokopiuk przygotował degustację chleba własnego wypieku z pastami warzywnymi własnej roboty – w spotkaniu uczestniczyło 15 osób.

28.02.2023 r. – wykład kol. Stanisława Prokopiuka na temat „Allelopatia w ogrodzie” – pozytywny lub negatywny wpływ substancji chemicznych wydzielanych przez rośliny lub grzyby danego gatunku na inne organizmy/gatunki. W spotkaniu uczestniczyło 11 osób.

07.03.2023 r. – wykład na temat „Prace przygotowawcze w ogrodzie” gościnnie przeprowadził pracownik Muzeum Przyrody i Techniki Pan Jacek Jaros dla 11 słuchaczy.

14.03.2023 r. – wykład kol. Stanisława Prokopiuka, jego córki Pani Moniki i Pana Piotra – jej asystenta, którzy zajmują się zawodowo naturalną medycyną na temat: „Aromaterapia”. Wyjaśnili 18 uczestnikom spotkania m.in. jak dobierać produkty aby osiągnąć cel zdrowotny. Wśród słuchaczy była młodzież z SOSW.

21.03.2023 r. – wykład kol. Jerzego Krawczyka: „Bazylia i jej właściwości”. 18 uczestników spotkania zapoznało się ze sposobem uprawy bazylii i jej zdrowotnymi walorami.

28.03.2023 r. – wykład kol. dr Krystyny Dudkiewicz: „Sposoby zapylania roślin”.14 słuchaczy poznało wiele ciekawostek z tej dziedziny m.in. o owadopylności i jakie rośliny sadzić w ogrodzie dla dzikich pszczół.

* Sekcja „ECO-ogród” tzn. jej członkowie sukcesywnie wykonywali w ogrodzie prace pielęgnacyjne i przygotowawcze do wiosny:

– grabienie liści zgniłych po zimie;

– uzupełnianie ziemi w skrzyniach;

– wycinanie suchych pędów i gałęzi;

– przesadzanie i porządkowanie ziół w skrzyniach.

* Podczas cotygodniowych spotkań sekcja prowadziła prace nad dalszym planem zagospodarowania ogrodu i realizacji zadań dot. w/w umowy.

 

Zaplanowano od kwietnia 2023 realizację dalszych zakupów tj. kory, nawozów, ziół i innych roślin.

Koordynator czuwał nad prawidłową realizacją zadań projektowych. Na bieżąco archiwizowana była dokumentacja projektowa, opisywane dokumenty finansowe, monitorowane wskaźniki projektu.

 

* Wypłacono koordynatorowi projektu wynagrodzenie wraz z pochodnymi wynikające z zawartej umowy za m-ce: styczeń, luty, marzec 2023 r.

Od początku realizacji projektu do dnia 31.03.2023 r. wydatkowano: 

zł 26.423,85
w tym budżet państwa  zł 3.963,62 i budżet środków europejskich  zł 22.460,23