PROMOCJA

Na stronie https://utw.starachowice.pl i jako posty na FB w witrynie Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Starachowicach zamieszczono foto relacje dokumentujące realizację Umowy Partnerstwa Krajowego związaną z realizacją projektu pn. Kierunek Przyszłość – Starachowicki Program Rozwoju Lokalnego (zwanego dalej: Projektem) finansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021.

16.05.23 -Spotkanie sekcji EKO – OGRÓD z uczniami Szkoły Podstawowejnr.10 klasa integracyjna.

Wykład Stanisława Prokopiuka – temat”Jadalne dzikie rośliny lecznicze”( mniszek lekarski i pokrzywa).

9.05.23-Kolejne spotkanie sekcji Eko -Ogród. Dzisiejszy temat Ekologiczna uprawa warzyw w terenie. Praktyczny pokaz tych upraw w gospodarstwie Mieczysława Maciąga.

2maja – tak pracuje grupa z sekcji Eko -Ogród na działce ekologicznej UTW.

25.04 – spotkanie sekcji Eko -Ogród. Dziś nasz kolega Mieczysław Maciąg opowiadał nam o ekologicznym nawożeniu upraw. Temat bardzo interesujący i dyskusyjny. Za tak wspaniały i ciekawy wykład dziękujemy. Oczekujemy następnych pogadanek związanych z ekologicznymi uprawami.

18.04.23– kolejne spotkanie słuchaczy sekcji Eko -Ogród. Omawiany był temat ,,Dobre i złe sąsiedztwo ziół „. Wykład ten poprowadził kol Stanisław Prokopiuk. Dowiedzieliśmy się dużo nowinek:

– to, że zioła nie lubią ziemi nawożonej i wilgotnej,

– pokrzywa i miętą odstraszają mrówki,

– koper nie lubi sąsiedztwa bazylii a ozdobą kopru jest nagietek i nasturcja chroniąc go jednocześnie od mszyc,

– macierzanka odstrasza ślimaki,

– mięta,bazylia geranium odstraszają kleszcze.

Dziko rosnące ( pokrzywa,mniszek) stymulują wzrost innych roślin i chronią przed chorobami. Wydzielają olejki eteryczne które pełnią rolę antybiotyków.

Dziękujemy Stanisławowi za bardzo interesujący wykład.

01.01.2023 – 31.03.2023-FOTORELACJE  Z ZAJĘĆ.

28.03 -na dzisiejszym spotkaniu Słuchaczy sekcji Eko -Ogród profesjonalny wykład prowadziła p.Krystyna Dutkiewicz. Temat wykładu to sposoby zapylania roślin. Dowiedzieliśmy się dużo ciekawostek z tej dziedziny. Między innymi o owadopylności i jakie rośliny sadzić w ogrodzie dla dzikich pszczół.To wykorzystamy przy urządzaniu naszego ogrodu społecznościowego przy UTW jak i na swoich działkach.Dziękujemy za tak wspaniały wykład.

21 marca spotkanie sekcji Eko -Ogród poprowadził prezes UTW Jerzy Krawczyk.Zaczął od historii tworzenia ogrodu społecznościowego na terenie ogródków działkowych przy ul Martenowskiej. Piękne to były czasy – urządzaliśmy ogród 100m kw. Rosły tam drzewa owocowe ( wiśnia, jabłoń, orzech) i krzewy porzeczki czarnej. Po roku od założenia ogrodu ziołowego wygraliśmy konkurs ,, Ziemia i Ludzie ” zajmując I miejsce w kraju. Nawet była u nas telewizja. W tym miejscu były regularne spotkania związane z pielęgnacją ogrodu i latem w cieniu drzew można było posiedzieć przy naparach ziołowych,herbatce i ciastach domowych. Po 3 latach rezygnujemy z działki pisząc projekt norweski Eko- Szkoła – Zielone Centrum Aktywności Lokalnej i dostajemy pieniądze i dużą działkę 550m kw. na 10lat przy naszej siedzibie na urządzenie ogrodu. Teraz już z doświadczeniem mamy piękne plany do realizacji. Tematem wiodącym dzisiejszego spotkania była ” Bazylia i jej właściwości”. Usłyszeliśmy dużo o zdrowotnych walorach bazylii i jej uprawie. Dzisiejsze spotkanie było bardzo ciekawe i urozmaicone. Dziękujemy za ten wspaniały wykład.

14 marca kolejne spotkanie grupy EKO-OGRÓD.Dzisiejszy wykład to Aromaterapia który poprowadził kol. Stanisław.Wyjasnił nam co to jest aromaterapia,jej zastosowanie i jak się ją przeprowadza. Na ten temat wypowiedziała się też córka Stanisława p.Monika wraz z p. Piotrem. Wyjaśnili nam jak dobierać produkty aby osiągnąć cel zdrowotny. Zajmują się oni zawodowo medycyną naturalną. Na dzisiejsze spotkanie przybyła też młodzież z zaprzyjaźnionego SOSW(Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy)w Starachowicach. Z wielkim zainteresowaniem uczestniczyli w tym wykładzie. Dziękujemy za wspaniały wykład.

28luty – kolejne spotkanie sekcji Eko -Ogród. Wykład prowadził kol. Stanisław Prokopiuk. Temat wykładu „Allelopatia w ogrodzie” –

jest to oddziaływanie roślin na siebie zarówno pozytywne jak i negatywne. Sąsiedztwo roślin jest bardzo ważne co się odbija że rośliny są zdrowe, smaczniejsze równo dojrzewają lub w przypadku niekorzystnym mogą nawet nie wyrosnąć.

Tak np. pomidor lubi towarzystwo bazylii, marchew dobrze znosi sąsiedztwo cebuli i czosnku. Nie można sadzić czosnku przy fasoli. Pod dębem lub orzechem nic nie chce rosnąć itd. Temat bardzo obszerny i interesujący przedstawiony przez kol. Stanisława przerodził się w ożywioną dyskusję. Uczestnicy dzisiejszego spotkania dziękują za wspaniały przekaz. Do zobaczenia za tydzień.

17 stycznia kolejne spotkanie sekcji Eko -Ogród. Dziś zajęcia prowadził kol. Mieczysław Maciąg omawiając temat „Sposoby upraw ekologicznych”. Temat bardzo ciekawy i dyskusyjny. 10 Słuchaczy wzięło udział w tym spotkaniu dziękując za pięknie poprowadzony wykład.

1O. O1.23 – ZAJECIA SEKCJI  EKO – OGRÓD -uczestniczy  12  słuchaczy  UTW.

Wysłuchaliśmy ciekawego wykładu na temat ,,Co to jest ekologia”.Te zajęcia poprowadził uczestnik sekcji Eko – Ogród kol.Stanisław Prokopiuk. Dowiedzieliśmy się czym zajmuje ekologia i ekolog, że pierwszym ekologiem był Arystoteles a patronem ekologii jest św. Franciszek z Asyżu.Kolega ten wykład poprowadził w bardzo ciekawy sposób zachęcając nas do ochrony środowiska. Człowiek żyje dzięki zasobom przyrody, więc mamy o co dbać i walczyć. Na ten temat była też ożywiona dyskusja za co dziękujemy i oczekujemy następnych wykładów. Zapraszamy za tydzień na następne też interesujące spotkanie.

6 PAŹDZIERNIKA 2022r

uczestniczyliśmy w Pikniku Ekologicznym organizowanym przez Szkolę Podstawową nr.11 w Starachowicach. Nasze UTW zaprezentowało stoisko z ziołami, sokami i naparami ziołowymi promując jednocześnie realizowany projekt. Prezes UTW podpisał umowę partnerską z Dyrekcją Sz.P.Nr.11w której funkcjonuje Eko – Szkoła.

4 PAŹDZIERNIKA 2022r

Wtorek – kolejne zajęcia młodzieży z Zespołu Szkół Zawodowych Nr1 współdziałanie z Grupą Słuchaczy UTW przy urządzaniu ogrodu ekologicznego. Dziś dołączyli do nas goście tj. Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek i Wiceprezydent Marcin Gołębiowski- posadzili na naszej działce sadzonki trawy ozdobnej i rozchodnika. Oto fotorelacja.

27 września 

Kolejne prace na działce ekologicznej młodzieży z Zespołu Szkół Zawodowych nr.1 o profilu architekt krajobrazu z grupą Słuchaczy UTW – fotorelacja.

 20 i 23 września 2022r

Grupa Słuchaczy UTW pracuje przy tworzeniu ogrodu ekologicznego z projektu EKO – SZKOŁA – ZIELONE CENTRUM AKTYWNOSCI LOKALNEJ razem z grupą młodzieży z Zespołu Szkół Zawodowych nr.1 w ramach współpracy międzypokoleniowej. 

2 września.

To dzisiejsze spotkanie przy tworzonym ogrodzie UTW przypomina poniedziałkowe spotkania w naszym ogrodzie społecznościowym. Była degustacja naparów z różnych ziół i omawianie ich zdrowotnych właściwości. Zapraszamy na kolejne spotkanie.

 8 sierpnia 2022r.

Kolejne spotkanie grupy słuchaczy z sekcji Eko- ogród przy urządzaniu ogrodu. Realizacja projektu norweskiego „Eko- szkoła- zielone centrum aktywności lokalnej”.

12 lipca 2022 r.

12 lipca kolejne spotkanie grupy słuchaczy UTW przy urządzaniu ogrodu ekologicznego z projektu ,,Eko- szkoła -zielone centrum aktywności lokalnej „. Po ostatnich deszczach można było dziś zrobić nowe nasadzenia sadzonek ziół, kwiatów i krzewów.

 9 CZERWCA

Kolejne  prace grupy słuchaczy UTW  przy urządzaniu Ogrodu Społecznościowego. Mieliśmy do pomocy grupę młodzieży z Zespołu Szkół Zawodowych nr.1 o profilu architekt krajobrazu. Były nasadzenia  ziół kwiatów do skrzyń i wyznaczenie miejsc pod nowe sadzonki zgodnie z zagospodarowaniem działki.

 8 CZERWCA

W dniu 25.04. 22r zostało zawarte porozumienie pomiędzy UNIWERSYTETEM TRZECIEGO WIEKU a ZESPOŁEM SZKÓŁ ZAWODOWYCH NR.1 w Starachowicach o współdziałaniu międzypokoleniowym. Dotyczy to klasy – technik architekt krajobrazu. To już są kolejne zajęcia młodzieży przy urządzaniu naszego Ogrodu Społecznościowego przy ul Glinianej 10A.

27 MAJA

27 maja kolejny dzień pracy 10 Słuchaczy UTW przy urządzaniu Ogrodu Społecznościowego. Rozpoczęliśmy prace od godziny ósmej. Udało się nawet sporo popracować by uciec przed późniejszymi opadami deszczu. Zmiany widać po każdym spotkaniu, ale to jeszcze do końcowego efektu trzeba włożyć dużo pracy . Zapraszamy wszystkich chętnych aby każdy mógł się wykazać a kiedyś pochwalić przy tym urządzaniu Ogrodu Społecznościowego. To miejsce będzie nam wszystkim służyć jako miejsce rekreacji i edukacji.

19 MAJA

Słuchacze UTW  przy  budowie Ogrodu  Społecznościowego.

W dniu 25.04. 22r zostało  zawarte porozumienie pomiędzy UNIWERSYTETEM TRZECIEGO WIEKU  a ZESPOŁEM SZKÓŁ ZAWODOWYCH NR.1 w Starachowicach o współdziałaniu międzypokoleniowym. Dotyczy to klasy – technik architekt krajobrazu . To już są kolejne zajęcia młodzieży  przy urządzaniu naszego Ogrodu Społecznościowego przy ul Glinianej 10A.

TVP Kielce na swojej antenie w dniu 15.10.2022 r. zamieściła fotorelację z dnia 12.10.2022 r. promującą realizację projektu.

Relacje z naszego ogrodu wyemitowano w starachowickiej telewizji kablowej oraz w telewizji Ratusz.